Sydney Boys High School Fencing

Home » Results » 2015

2015

Weekend of the 21st and 22nd November 2015 – Koala Mini Challange and Friendship Cup

Saturday 21/11/15 :School / State 2015 “Koala Mini Challenge”:

U/13 Foil Championships (GP) – Start time: 9:30am

Fencers:

Lachlan Ho (7) – U13 Foil

Ben Bao (7) – U13 Foil

Sunday 22/11/15 :

School / State 2015 “Koala Mini Challenge”:

U/13 Sabre Championships (GP) – Start time: 2:30pm

U/13 Epee Championships (GP) – Start time: 2:30pm

Fencers:

Matthew Pellen (7) – U13 Epee

Toby Wu (7) – U13 Sabre

Max Huh (7) – U13 Sabre

_________________________________

Sunday 18/10/15 – U13 Mini Series 3

Sunday 18/10/15

Venue: Marrickville PCYC

PLEASE REGISTER YOUR INTEREST WITH MR HUYNH ASAP.

U13 Sabre – Start time: 1:30PM (Please arrive at least 1 hour earlier than the start tie to sign in and warm up.)

  • Max Huh (7)

U13 Epee – Start time: 12:30PM (Please arrive at least 1 hour earlier than the start tie to sign in and warm up.)

  • Matthew Pellen (7)

U13 Foil (Gilt “Golden Foil”) – Start time: 9:00AM (Please arrive at least 1 hour earlier than the start tie to sign in and warm up.)

  • Lachlan Ho (7)
  • Matthew Bui (7)
  • Ben Bao (7)
  • Owen Zhang (7)

Results:

Good effort from our foilists, unfortunately all were eliminated in the DE round of 16 and 8.

Congrats to Matthew Pellen for winning Gold in the Epee!

Congrats to Max Huh for winning Bronze in the Sabre!

_______________________________________

Saturday 12/09/15 – Senior Foil Teams DE & Finals

Venue: Marrickville PCYC

Sabre teams event cancelled.

Senior Foil Team – DE and Finals – Start time: 8:00am

Fencers:

  • John Tian (10)
  • Julian Tu (11)
  • David Zhou (12)
  • George Ge (10)

Results:

Congrats to our Senior Foil Team for winning Bronze! Great way to wrap up our fencing season. Well done, boys!

Senior%20Foil%20Team%202015

_____________________________________________

Saturday 22/08/15 – School Championships – Epee Teams

Venue: Marrickville PCYC

NOTE: I have been advised that this will be a mixed event (Boys teams and Girls teams).

Senior Epee Team – start time: 8:00am (please arrive at least 60 min earlier to sign in and warm up)

  • John Tian (10)
  • Peter Lin (11)
  • James Ye (11)
  • Ken Takahata (11)

U15 Epee Teams – start time: 10:00am (please arrive at least 60 min earlier to sign in and warm up)

U15 SBHS A:

  • William Zeng (9)
  • Patrick Han (10)
  • Roy (Jinnong) Zheng (9)
  • Isaiah Wibowo (9)

U15 SBHS B:

  • Eldon Liu (9)
  • Brendan Kwan (9)
  • Louie Flint (8)
  • Martin Li (8)

U13 Epee Team – start time: 10:00am (please arrive at least 60 min earlier to sign in and warm up)

  • Xander Singh (8)
  • Felix Zhang (7)
  • Matthew Pellen (7)

Refs, Mentors and Observers:

  • Arthur Chao (11) – Ref
  • Theodore Qian (7) – observer
  • Varun Sharma (7) – observer

Results:

Senior Epee Team:

Well done to our Seniors who won Silver on the weekend!

School%20Championships%202015_Senior%20Epee%20Teams

U15 Epee Teams:

Congratulations to our A Team for winning Gold and B Team for winning Bronze!
School%20Championships%202015_U15%20Epee%20Teams

U13 Epee Team:

Well done to our U13’s for winning Silver!

School%20Championships%202015_U13%20Epee%20Teams

_____________________________________________________

Saturday 15/08/15 – Senior Boys Foil Teams – Poules & DE

Venue: Marrickville PCYC

School Championship Senior Boys Foil Teams – Poules & DE – Start time: 8:00am (Please arrive at least 60 min before start time to sign in and warm up).

Fencers:

Foil Team:

  • John Tian (10)
  • Julian Tu (11)
  • David Zhou (12)
  • George Ge (10)

Ref:

  • James Siu (9)

Results:

DEs continue on the 12/09/15.

________________________________________________________

Saturday 01/08/15 – U13 Boys Foil Teams – DE continued, ABC U13 Foil, Sabre & Epee

Venue: Marrickville PCYC

U13 Boys Foil Teams – DE Continued – Start time: 8:00am (Please arrive at least an hour earlier to sign in and warm up.)

Fencers:

Same as last week

ABC U13 Foil – Start time: 9:30am (Please arrive at least an hour earlier to sign in and warm up.)

Fencers:

  • Joseph Shao (7)
  • Toby Wu (7)
  • Xi Liu (7)

ABC U13 Sabre – Start time: 9:30am (Please arrive at least an hour earlier to sign in and warm up.)

Fencers:

  • Ethan Kwan (7)
  • Etkin Tetik (7)
  • Varun Sharma (7)
  • Nicholas Yuen (7)
  • Theodore Qian (7)

ABC U13 Epee – Start time: 9:30am (Please arrive at least an hour earlier to sign in and warm up.)

Fencers:

  • Ben Bao (7)
  • Felix Zhang (7)

Refs and Mentors: (Please arrive at least 30 minutes before start time to sign in.)

  • Harvey Luo (10) – Foil
  • Patrick Han (10) – Epee
  • Ken Takahata (11) – Epee
  • Peter Lin (11) – Epee
  • Jonathan Tran (10) – Foil
  • Garry Huang (11) – Sabre/Foil
  • John Tian (10) – Foil/Epee
  • Alexander Tan (8) – Foil
  • Marcus Nguyen (8) – Foil
  • James Siu (9) – Sabre/Foil/Epee
  • Edmund Pan (9) – Foil
  • Adam Feng (9) – Foil
  • Arshad Mohamed (8) – Foil
  • Louie Flint (8) – Epee
  • Kinzey Rahardja (9) – Sabre
  • Brendan Kwan (9) – Epee
  • Lincoln Hui (9) – Sabre

Results:

Great effort from all fencers, refs and mentors this week! I’m proud of how far you have all come.

Special congrats to our U13 Foil A Team for bringing home the Silver!

U13%20Team%20Foil%20A%20Team_2015

Well done, my padawans!

_________________________________________________

Saturday 25/07/15 – ABC Yr8+, U13 Boys Foil Teams – poules & DE, U15 Boys Foil Teams – DE continued

Venue: Marrickville PCYC

ABC Yr8+ – Start time: 9:30am (Please arrive at least an hour before your start time to sign in and warm up.)

  • Manning Blackall (11) (Foil)

School Championships – U13 Boys Foil Teams – poules & DE – Start time: 8:00am (Please arrive at least an hour before your start time to sign in and warm up.)

SBHS A Team:

  • Owen Zhang (7) (C)
  • Joshua Zhao (7)
  • Matthew Pellen (7)
  • Aleksei Maksymow (7)

SBHS B Team:

  • Maximilian Huh (7) (C)
  • Steven Huang (7)
  • Matthew Bui (7)
  • Dickson Mai (7)

SBHS C Team:

  • Nicolas Leong (8) (C)
  • Benjamin Jing (8)
  • William Chen (7)
  • Gayan Pallegedera (7)

SBHS D Team:

  • Lachlan Ho (7) (C)
  • David Oh (7)
  • Yuchi Zhang (7)
  • Kenaz Chan (7)

School Championships – U15 Boys Foil Teams – DE continued – Start time: 8:00am (Please arrive at least an hour before your start time to sign in and warm up.)

  • Same teams as last week.

Refs and Mentors: (Please arrive at least 30 minutes before the start time to sign in.)

  • Arthur Chao (11)
  • Garry Huang (11)
  • Peter Lin (11)
  • Patrick Han (10)

Mentors only:

  • Jonathan Tran (10)
  • Harvey Luo (10)
  • John Tian (10)
  • Simon Nguyen (11)
  • Jack Jiang (9)

Results:

U13 Boys Foil Teams:

Direct Elimination continues next week.

U15 Boys Foil Teams:

Unfortunately, all teams were eliminated during DE. Final rankings are as follows:

results%20for%20U15%20Boys%20Foil%20Teams%202015

__________________________________________________

Saturday 18/07/15 – ABC U13, School Championships U15 Boys Foil Teams – Poules & DE

Venue: Marrickville PCYC

ABC U13 Foil – Start time: 9:30am (Please arrive at least 1 hour earlier to sign in and warm up.)

Fencers:

  • Jun Huang (7)
  • Zack Zhong (7)
  • Xi Liu (7)
  • Adrian Leong (7)
  • Theodore Qian (7)
  • Nicholas Yuen (7)
  • Toby Wu (7)
  • Joseph Shao (7)
  • Michael Gao (7)
  • Ethan Kwan (7)
  • Varun Sharma (7)
  • Joseph Wong (7)

School Championships U15 Boys Foil Teams – Poules & DE – Start time: 8:00am (Please arrive at least 1 hour earlier to sign in and warm up.)

Fencers:

A Team:

  • Jonathon Tran (10)
  • Joshua Ng (10)
  • Harvey Luo (10)
  • Adam Feng (9)

B Team:

  • Edmund Pan (9)
  • Thisun Jayawardana (9)
  • Ramachandran Kaniyur (10)
  • Angus Dong (10)

C Team:

  • Jack Jiang (9)
  • Aland Hassan (9)
  • Widhiwipati Widyatamaka (9)
  • Marcus Nguyen (8)

D Team:

  • Alexander Tan (8)
  • Ethan Tay (9)
  • Joshua Pham (9)

Refs and Mentors – (please arrive at least 30 min before start time to sign in):

  • Manning Blackall (11)
  • George Ge (10)
  • Simon Nguyen (11)

Results:

U15 Boys Foil Teams:

Direct Elimination continues next week.

_________________________________________

Saturday 27/06/15 – ‘Mini Series’ 2 U13 foil continued, School Championships for U15 Epee & U15 Sabre

Venue: Marrickville PCYC

Mini Series 2 – U13 Foil continued – Start time: 8:00am (please arrive at least an hour earlier than the start time to sign in and warm up)

Fencers:

  • Max Huh (7)
  • Nicolas Leong (8)
  • Joshua Zhao (7)
  • Matthew Pellen (7)
  • Owen Zhang (7)
  • Aleksei Maksymow (7)

School Championships U15 Epee – Start time: 9:00am (please arrive at least an hour earlier than the start time to sign in and warm up)

Fencers:

  • William Zeng (9)
  • Eldon Liu (9)
  • Patrick Han (10)
  • Roy (Jinnong) Zheng (9)
  • Isaiah Wibowo (9)
  • Brendan Kwan (9)
  • Louie Flint (8)
  • Martin Li (8)

School Championships U15 Sabre – Start time: 9:30am (please arrive at least an hour earlier than the start time to sign in and warm up)

Fencers:

  • James Siu (9)
  • Lincoln Hui (9)
  • Kinzey Rahardja (9)
  • Jonah Beer (8)
  • Arshad Mohamed (8)
  • Jonathan Li (9)

Refs and mentors – (please arrive at least 30 min before the start time to sign in):

  • Simon Nguyen (11) – Sabre
  • Garry Huang (11) – Sabre
  • Peter Lin (11) – Epee
  • Tama Widyatamaka (9) – Epee
  • Jack Jiang (9) – Epee
  • John Tian (10) – Foil
  • Marcus Nguyen (8) – Foil
  • Alexander Tan (8) – Foil
  • Edmund Pan (9) – Foil
  • Adam Feng (9) – Foil

Results:

Mini Series 2 – U13 Foil:

Unfortunately, our boys were eliminated during the DE. Great effort and progress from all involved!

School Championships U15 Sabre:

Congratulations to James Siu (9) for winning Gold!

School%20Championships%20U15%20Sabre

School Championships U15 Epee:

Congratulations to Roy (Jinnong) Zheng (9) and Patrick Han (10) for winning Bronze!

School%20Championships%20U15%20Epee

___________________________________________

 

Saturday 20/06/15 – Mini Series 2 – U13 Foil and Epee

Venue: Marrickville PCYC

U13 Foil – Start time: 8:00am (please arrive at least an hour before start time to sign in, rent gear and warm up!)

Fencers:

  • Nicolas Leong (8)
  • Josh Pooranakaran (8)
  • Benjamin Jing (8)
  • Joshua Zhao
  • Dickson Mai
  • William Chen
  • Kenaz Chan
  • David Oh
  • Aleksei Maksymow
  • Lachlan Ho
  • Yuchi Zhang
  • Steven Huang
  • Felix Zhang
  • Owen Zhang
  • Matthew Bui
  • Matthew Pellen
  • Maximilian Huh
  • Gayan Pallegedera
  • Etkin Tetik
  • Ben Bao

U13 Epee – Start time: 9:15am (please arrive at least an hour before start time to sign in, rent gear and warm up!)

Fencers:

  • Xander Singh (8)
  • Jiacheng (Jason) Hu (8)

Refs and Mentors: (please arrive at least 30 min before start time to sign in)

  • David Zhou (12)
  • John Tian (10)
  • Adam Feng (9)
  • Marcus Nguyen (8)
  • Alexander Tan (8)
  • Edmund Pan (9)
  • Roy Zheng (9)
  • Brendan Kwan (9) – Mentor
  • Arshad Mohamed (8) – Mentor
  • Eldon Liu (9) – Mentor

Results:

U13 Foil: Fencers continue DE next week (27/06/15)

U13 Epee:

Congratulations to Xander Singh who won Gold and Jason Hu who won Silver!

Mini%20Series%202%20-%20U13%20Epee%20results%202015

____________________________________________________

Saturday 13/06/15 – National School Team Championships – Brisbane, QLD

Boys will fly up on Friday and return on Saturday evening.

Accommodation and transport arrangements in Brisbane have been booked.

Epee A, Epee B and Sabre Teams will be notified of the details.

Meet time: Friday 12/06/15 Sydney Domestic Airport @ 7:50am (flight at 9:20am)

Get back to Sydney: Saturday 13/06/15 Sydney Domestic Airport @ 10:00pm

Please see Mr Huynh if there are any issues or questions.

Competition details can be found here:

http://ausfencing.org/home/index.php?option=com_content&view=article&id=4213:2015-afc-schools-teams-championships&catid=235&Itemid=393

Results:

Congratulations to the Sabre team for winning the Gold and Epee A team for winning Silver!
SBHS%20Sabre%20Team%20

SBHS%20Epee%20Team%20A
Well done to Epee B team who came 4th.

___________________________________________

Saturday 13/06/15 – ABC U13, ABC Yr 8+, U15 Foil DE continued

Venue: Marrickville PCYCNOTE: If you are not fencing on this day, I would really appreciate your help if you could volunteer to referee or work as a mentor for our newbies. As you can see, it is the biggest weekend of the season and we need all hands on deck. Unfortunately, I will be in Brisbane with the Senior Epee and Sabre teams for the National teams competition. Ms. Crothers, Dimi and David will be there on the day, but I’d really like the older boys to step up and help out as well. Mentoring can count as one of the four ref sessions required for full points this season.

ALL FENCERS MUST HAVE PAID THE NSWFA ‘JUNIOR REGISTERED’ MEMBERSHIP ONLINE BEFORE SATURDAY.

ALL FENCERS MUST ARRIVE AT LEAST 1 HOUR BEFORE THEIR START TIME. IF YOU NEED TO RENT OR BUY EQUIPMENT, BEST TO ARRIVE AT 7:30AM TO AVOID DELAYS.

ALL REFEREES AND MENTORS, PLEASE ARRIVE AT 8am.

URGENT NOTE TO THOSE BOYS WHO BORROWED LAMES: PLEASE DO NOT WASH THEM OR GET THEM WET. THEY MUST STAY DRY WITH MINIMAL CREASING IN STORAGE.

ABC (Absolute Beginners Competition) Under 13 Boys Foil – Start time: 9:30am

Fencers:

  • BAO Ben
  • BUI Matthew
  • CHAN Kenaz
  • CHEN William
  • GAO Michael
  • HO Lachlan
  • HUANG Jun
  • HUANG Steven
  • HUH Maximilian
  • KWAN Ethan
  • LEONG Adrian
  • LIU Xi (Edwin)
  • MAI Dickson
  • MAKSYMOW Aleksei
  • NGUYEN Van-Andrew
  • OH David
  • PALLEGEDERA Gayan
  • PELLEN Matthew
  • QIAN Theodore
  • SHAO Guo En
  • SHARMA Varun
  • TETIK Etkin
  • WONG Joseph
  • Wu Marko
  • WU Toby
  • YUEN Nicholas
  • ZHANG Felix
  • ZHANG Owen
  • ZHANG Yuchi
  • ZHAO Joshua
  • ZHONG Yannuo (Zach)

ABC Yr8+ Foil – start time: 9:30am

Fencers:

  • BLACKALL Manning (yr 11)
  • HASSAN Aland (yr 9)
  • JAYAWARDANA Thisun (yr 9)
  • LIANG Raymond (yr 8)

U15 Boys Foil Direct Eliminations continued – start time: 8:00am

Fencers:

  • Adam Feng (9)
  • Joshua Ng (10)
  • Jonathan Tran (10)

Refs/Mentors:

  • Harvey Luo (10)
  • Jonathan tran (10)
  • George Ge (10)
  • Joshua Pham (9)
  • Nicolas Leong (8)
  • Marcus Nguyen (8)
  • Edmund Pan (9)
  • Tama Widyatamaka (9)
  • Kinzey Rahadja (9)
  • Benjamin Jing (8)
  • Jack Jiang (9)
  • Alexander Tan (8)
  • Brian Truong (8)
  • Marcus Nguyen (8)

Mentors only – (please wear the school tracksuit jacket so junior fencers can easily identify you if they seek help):

  • Patrick Han (10)
  • Lincoln Hui (9)
  • Brendan Kwan (9)
  • Louie Flint (8)
  • Jonathan Li (9)
  • Arshad Mohamed (8)
  • William Zeng (9)
  • Martin Li (8)
  • Roy Zheng (9)
  • Eldon Liu (9)

Good luck, boys! Have fun and may the Force be with you!

Results:

U15 Boys Foil:

Unfortunately our boys were eliminated during the DE.

______________________________________________

Saturday 30/05/15 – U15 Boys Foil

Venue: Marrickvill PCYC

Start time: 8:00am

All fencers MUST be registered (Junior Registered category) with NSWFA online before you can fence in a competition. YOU CANNOT REGISTER ON THE DAY. No registration = no fencing in the competition.

Please be at the venue at least an hour before your start time to sign in and warm up.

Fencers:

  • Marcus Nguyen (yr 8)
  • Alexander Tan (yr 8)
  • Edmund Pan (yr 9)
  • Widhiwipati Widyatamaka (yr 9)
  • Joshua Pham (yr 9)
  • Ethan Tay (yr 9)
  • Jack Jiang (yr 9)
  • Adam Feng (yr 10)
  • Jonathan Tran (yr 10)
  • Harvey Luo (yr 10)
  • Rama Kaniyur (yr 10)
  • Joshua Ng (yr 10)
  • Angus Dong (yr 10)

Refs:

  • John Tian (yr 10)
  • Nicolas Leong (yr 8)
  • Benjamin Jing (yr 8)
  • Brian Truong (yr 8)
  • Tim Lin (yr 8)

Results:

Direct Elimination, Semi-final and Final rounds continue on the 13/06/15.

__________________________________________________

Saturday 23/05/15 – Senior Boys Epee and Sabre Championship

Venue: Marrickville PCYC

Senior Epee Boys start time: 9:00am

Senior Sabre Boys start time: 9:30am

Please arrive at least an hour before your start time to register your attendance and warm up.

Refs:

Marc Betbeder-Matibet, Kinzey Rahardja, Lincoln Hui, Brendan Kwan, Jack Jiang, Tama Widyatamaka, Benjamin Jing


Results:

Senior Boys Epee:

John Tian – 1st

School%20Championships%202015_Epee%20Senior%20Boys

Full results and rankings can be found here:
http://www.nswfencing.org.au/2015results/SchSnrBE.htm

Senior Boys Sabre:

James Siu – 1st
Garry Huang – Equal 3rd

School%20Championships%202015_Sabre%20Senior%20Boys

Full results and rankings can be found here:

http://www.nswfencing.org.au/2015results/sc15sbs.pdf

______________________________________

Saturday 16/05/15 – Senior Boys Foil Championship

Venue: Marrickville PCYC

Senior Boys Foil:

Start time: 8:00am

Please be at the venue an hour earlier for warm up and registration.

Refs: Edmund Pan, Jack Jiang

Results:
Unfortunately, all our boys were eliminated in the DE round.
Final rankings can be found here:

http://www.nswfencing.org.au/2015results/sc15sbf.pdf

_____________________________________

Saturday 09/05/15 – National School Teams Qualifier

Venue: Marrickville PCYC

Foil Start Time: 7:45am

Epee Start Time: 9:00am

Sabre Start Time: 9:30am

Please be at the venue at least an hour before your start time! This also applies to volunteer referees.

Refs: William Zang, James Siu

RESULTS:

  • SBHS Foil – 5th
  • SBHS Epee B – 1st
  • SBHS Epee A – 2nd

image

  • SBHS Sabre – 1st

image[2]

Bonus: (Derp of the day)

image[1]

______________________________________________

Sunday 03/05/15 – Under 13 Fencers

School Mini Series for Under 13 Fencers

Date and location: Sunday 03/05/15 @ Marrickville PCYC.

Under 13 Foil: 

Your competition starts at 8:45am. Please be at the venue to register and warm up an hour before the start time.

Under 13 Epee:

Your competition starts at 12:00pm. Please be at the venue to register and warm up an hour before the start time.

Refs: David Zhou, Widhiwipati Widyatakamaka, Marcus Nguyen, Alexander Tan, David Huang, Brendan Kwan

Notes to remember:

  • Please read the competition rules and regulations provided in the general section of the Fencing Moodle.
  • Please bring and wear appropriate school uniform and all equipment if you are borrowing from the school armoury.
  • Arrive early to register for the competition and warm up. Some of you may also need to rent additional gear from the organisers.
  • Make sure you have your name marked off by the MIC on the day.
  • Have fun!

RESULTS:

Under 13 Foil:

Unfortunately, all our boys were eliminated in the DE round.

Full list of results and rankings can be found here:

http://www.nswfencing.org.au/2015results/ssm1_15_u13bf_frank.htm

Under 13 Epee:

Xander Singh – 2nd

Jason Hu – 3rd

U13 epee